Students qualify for state BPA conference

Students qualify for state BPA conference
Submitted

Alaina Thompson and Dani Metz, business marketing students.

                        

Members of Buckeye Career Center’s Business Professionals of America club have qualified for the state BPA conference. The state competition will be held March 14 in Columbus.

Qualifiers from BCC main campus include:

Alaina Thompson, basic office systems and procedures, first place, business and marketing; Dani Metz, intermediate Word processing, first place, business and marketing/Carrollton; Aden Smith, personal finance, first place, business and marketing; Smith, Thompson, Metz and Brian Shurtz (business and marketing/Newcomerstown) and Braden Caldwell (business and marketing/Conotton Valley), presentation management team, first place; Ian Pompey, PC hardware and troubleshooting, first place, computer technology/Dover; David Crawley, PC hardware and troubleshooting, second place, computer technology/Dover;

Chris Blair, computer networking, first place, computer technology/Strasburg; Alex Mann, system administration with Microsoft, first place, computer technology/Claymont; Marcus Andreas, network administration with Cisco, first place, computer technology/Strasburg; and Aaron Miller (computer technology/New Philadelphia), Nathan Corell (computer technology/Claymont) and Michael Koerber (computer technology/New Philadelphia), network design team, first place.

Members of BPA from the East Holmes Business Academy also competing at state include:

Eric Yoder, fundamental Word processing, first place; Jessica Montanez, integrated office applications, first place; Grace Miller, fundamental spreadsheet applications, first place; Cheryl Kurtz, Marlene Kurtz, Sara Schlabach and Kara Troyer, administrative support team, first place; Diane Beachy, Heidi Beachy and Karen Miller, financial analyst team, first place; Josiah Miller, Jay Hershberger, David Mast and Bryson Troyer, small business management team, first place; and Abe Hershberger, Grace Miller, Kerri Miller, Lorraine Miller, MaryBeth Miller, Eric Yoder, Joshua Yoder and Karlin Yoder, parliamentary procedure team, first place.

Students enrolled in BCC’s accounting class at Garaway High School also will represent BPA on the state level. Those students include:

Eric Gordon, payroll accounting, first place; Grace Gingerich, payroll accounting, second place; Derick Gillette, fundamental accounting, fourth place; Erik Miller, banking and finance, second place; Bethany Rider, banking and finance, first place; and Ian Scott, personal financial management, second place.


Loading next article...

End of content

No more pages to load